Headerbar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Yeni Nesil Yer Kaplamaları

Ekleyen: admin Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

YENİ NESİL YER KAPLAMALARI

Evlerimiz zamanımızı keyifle geçireceğimiz ve bizlere huzur verecek mekanlar olmalı. Bu nedenle dekorasyonumuzun zevkimize uygun bizlere huzur verecek şekilde olması önemlidir. Bununla birlikte özellikle ısı yalıtımları da özellikle bütçemiz açısından önemlidir. Eski yıllarda kullanılan taş zeminler önce marley sistemleri ile hem daha estetik hale getirilip hem de ısı yalıtımı yapılmaya çalışılmıştır. Ancak iki yönden de başarısız olunmuştur. Marleyler taş zemine zift yardımı ile tutturulduğu için zamanla yüzeye zift kusmaları yaparak estetik görüntüyü bozmuştur. Isı yalıtımı konusunda ise zayıf kalmıştır. Bunun ardından duvardan duvara döşenen halılar yine yalıtım ve estetik görüntü için hayatlarımıza dahil oldu. Ancak bu da istenilen performansı sağlayamadı. Estetik açıdan taleplerimizi yerine getirebilmesine karşın zamanla toz ve kirleri içinde toplaması nedeniyle sağlıksız ortamlar yaratmışlardır. Bakımı ve temizlenmesinin de son derece meşakkatli olmasından dolayı da daha az tercih edilir hale gelmesine neden olmuştur.

Bütün bu alternatiflerin arkasından masif parke dönemi başlamıştır. Masif parkede çevreye verdiği zarardan ötürü çok tartışılan bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Tamamen doğal olmasına karşın fazla miktarda ağaç kesilmesine neden olduğundan bu tartışmaların odağında kalmıştır. Bu malzemelerin sürekli vernik ve bakım istemesi de işlerin zorlaşmasına neden olmuştur. Suyla teması halinde kabarması ve komple değiştirilmesi de yüksek maliyetleri ile karşılaştırılınca tercih edilmesini azaltmıştır.

Bu sistemin ardından bir yapbozu andıran yapısı ile üretilen lamine parkeler üretilmiştir. Farklı kalınlıklarda saf tahtaların sıkıştırılması ile imal edilen lamine parkelerin döşenmesi kolaydır. Ancak sudan etkilenmeleri devam etmektedir. Masif parkelere göre en avantajlı yanı sadece kabaran parçanın değiştirilebilmesi imkanına sahip olmasıdır. Ancak bu seçenek de çevrecilerin karşı çıktığı yöntemlerdendir. Sonda yeni nesil laminant parkeler imal edilmiştir. Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan bu sistemler yine lamine parkeler gibi birbirlerinin üzerine bir yapbozun gaziantep escort parçaları gibi oturtturulmak sureti ile döşenir. Dolayısıyla kolay ve son derece hızlı döşenebilirler. Suya karşı dayanıklı yapıları nedeniyle kolay kolay kabarma yapmazlar. Estetik açıdan kişilerin isteklerine tam anlamıyla cevap verebilecek pek çok renk tonu sunabilmektedirler. Kalınlıkları ve esneklikleri döşenecek mekanın kullanım şekline göre belirlenir. Temizlenmesi son derece kolaydır. Sadece silinmesi mekanınızın tertemiz olmasına yetecektir.

Laminant parke üretimine baktığımızda ise mobilya üretimi gibi süreçlerde ortaya çıkan ve kullanım imkanı olmayan küçük parçalar işe yarar hale getirilerek yeni nesil yer kaplama malzemeleri elde ediliyor. Bu küçük parçalar öncelikle ısı ve neme tabi tutulup kurutularak lif benzeri yapılar elde edilerek bu parçalar preslenir ve şekil verilir. Bunun ardından ise ısı ve basınçla çeşitli görünümde kağıtlar ve koruma katmanları ile preslenerek son şeklini ve kalınlığını alır. Sonuçta ortaya hem estetik açıdan hem de dayanıklılık açısından mükemmel bir malzeme çıkar. Çevreciler de sadece artık ağaçlar ve kimyasal malzemeler kullanılarak yapılan bu malzemelere daha sıcak bakmaktadırlar. Kullanım kolaylığı ve suya dayanıklılığı ile de ev hanımlarının gözdesi haline gelmiştir.

Döşenmesi esnasında altına serilen özel malzemeler ve parkenin kalınlığı son derece büyük bir ısı yalıtımı yaparak bütçelere de destek olmaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli şey laminant parkelerinizin uzman kişiler tarafından döşenmesi olacaktır. Uygun şekilde döşenmeyen parkelerde zamanla mekanınızın bazı yerlerinde bel verme olayı ile karşılaşabilirsiniz. Bu tarz olumsuzluklarla karşılaşmamak için projelendirmenizi yapacak firmanın profesyonelliğini ve referanslarını mutlaka kontrol ediniz. Yeni nesil yer döşemeleriniz sizi de her yönden mutlu edecektir.

Etiketler:,

WhatsApp chat
Tıkla Ara