Headerbar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Lamine Laminat ve Masif Parke Nedir Farkları

Ekleyen: admin Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Parke, yerlerin daha kullanışlı bir hale gelmesi için kullanılan bir döşemedir. Her mekâna göre kullanımı değişen üç çeşit parke bulunmaktadır. Bunlar lamine, laminant ve masif parkedir. Hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır.

Lamine parkeler en doğal ürünlerden oluşmaktadır. Ahşap tabakası masiften oluşmaktadır. Bu tabakaların birbirlerine yapışması ile oluşmaktadır. Döşeme yapılacağı zaman cilaya gerek yoktur. Lamineler cilalı olarak fabrikadan çıkarılmaktadır. Belirli bir süre bakımlarının yapılması gerektiğinden cilalama yapılması gerekebilmektedir. Mekânın nemli olması yüzey bozukluğuna nende olmamaktadır. Lamineler ilk paketlenme aşamasındayken hazır olarak bekletilmektedir. En kısa sürede döşenen parkeler arasındadır. İnsanların ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Laminant parke, kullanılan kağıtların üst üste konulmasından sonra preslenerek basınç altında olan reçine çözeltisinin sıkıştırılması ile elde edilmektedir. Laminantların en sık kullanım alanları arasında insan yoğunluğunun olduğu yerler tercih edilmektedir. Kullanıma daha elverişli ve çabuk yıpranmamaktadır. İnsan yoğunluğunun sık olduğu yerlerde HDF laminant kullanılmaktadır. Zeminin düzgün olması gerekmektedir. Parke fiyatları insanların bütçesini sarsmamaktadır. Piyasa içerisinde metrekare hesabı ile yapılmaktadır ve 15 TL ile 20 TL arasında değişiklik göstermektedir. Laminantlar yanında alacağınız aksesuarlar fiyat içerisinde veya dışında olabilmektedir. Alacağınız parkeler için gerekli incelemeleri yapmalısınız. Alacağınız kalitesiz bir parke çeşidi ileride sıkıntı yaratacak ve cebinize zarar verecektir.

Masif parke, tamamen ahşaptır. Üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan kullanılan bir döşemedir. Ahşap genel itibariyle pahalıdır. Bu nedenle de insanlar alıp almama konusunda kararsız kalmaktadır. Ancak ahşap tutkunlarının birinci tercihleri arasında yer almaktadır. Ebatları değişebilmektedir. Mekâna göre seçilebilmektedir. Yüzey kısımları düzgün olup yan ve uç kısımlarında bağlantıların sağlanması için zıvanalar bulunmaktadır. En önemli özelliği istenilen kadar sistre yapılabilmesidir. Bu şekilde olması parkenin ilk döşendiği zamanki gibi hoş ve parlak bir görünüm sağlanmaktadır. Kullanım ömürleri uzun olmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı sağlayabilmektedir. Tamamen ahşap olmasından dolayı en sağlıklı parke çeşididir. Cila yaptırmak gaziantep escort istediğinizde insan yoğunluğuna göre yumuşak ya da sert cila seçimi yapabilirsiniz.

Parkelerin bakımları yapıldığında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle üzerine herhangi bir sıvı ya da katı madde döküldüğünde ıslak bezle değil önce kuru bezle daha sonra nemli bezle silinmesi gerekmektedir. Islak temizleme de özellikle masif parkeler diğerlerine oranla çok daha çabuk kabarmaktadır. Elektrik süpürgesi ile süpürmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ahşap temizleyici kullanılmasında bir sakınca yoktur. Vilada ile silme yapıyorsanız ahşap temizleyici ekleyebilirsiniz.
WhatsApp chat
Tıkla Ara